Robert Ervin Howard (22. ledna 1906, Texas - 11. červen 1936, Texas) je známým spisovatelem fantastické, historické či westernové literatury. Proslul zejména svými díly z fantasy literatury, jejichž hrdinou byl například barbar Conan, a díky kterým je považován za jednoho ze zakladatelů subžánru sword and sorcery. Jeho krátký život ukončila sebevražda, jejíž předpoklady lze hledat v jeho nevyrovnaném psychickém stavu.
Howard se narodil do rodiny venkovského doktora, který často cestoval po jižanských zemích. Velký význam na jeho život pak měla zejména jeho matka Hester Jane, která trpěla tuberkulózou. Během života si na ni vybudoval velmi silnou fixaci a když se dozvěděl o tom, že umírá, byl to zřejmě zásadní moment pro jeho tragický životní konec.
Dílo
Howard psal již od relativně raného mládí, první prodané povídky "Spear and Fang" se však dočkal až v osmnácti letech a tím začala jeho profesionální spisovatelská kariéra. Jelikož za svá díla ale nedostával nijak vysoké honoráře (a byl v časopisech publikován jen zřídka), musel se živit jinak - třeba jako novinář či na poště. Krom povídek psal v této době zejména velké množství básní, které však nikdy nedosáhly výrazného úspěchu. V roce 1927 dokončil povídku "The Shadow Kingdom", která je považována za jednu z prvních v subžánru sword and sorcery a která na scénu přivádí postavu Kulla, který byl jakýmsi předchůdcem barbara Conana.
V roce 1928 přišel v povídce "Red Shadows" na svět puritánský šermíř Solomon Kane a stal se mezi čtenáři velmi oblíbeným (zajímavostí je, že "Red Shadows" byla publikována dříve než první příběh Kulla, takže i ona je považována za jednu z prvních povídek sword and sorcery). Krom těchto témat se Howard věnoval ve svých dílech i prostředí boxu, se kterým se seznámil o několik let dříve a které ho uchvátilo. Někdy v té době zanechal jiných prací a začal se věnovat pouze psaní. V roce 1930 začal psát příběhy ovlivněné keltskou mytologií a později rovněž s historickou tématikou (právě některé z nich jsou považovány za jedny z vrcholů jeho tvorby).
Na přelomu 30. a 40. let se Howard seznámil přes korespondenci s dalším významným žánrovým autorem té doby, H. P. Lovecraftem, s nímž si pak vřele dopisoval až do konce svého života a částečně se účastnil i jeho hororového Cthulthu. V té době ale také přišly finanční těžkosti spojené s Velkou hospodářskou krizí, která pohřbila či omezila řadu časopisů, ve kterých Howard publikoval. Další těžká rána pak přišla po ztrátě úspor díky krachu banky, ve které byly uloženy.
V roce 1932 došlo na jeho nejznámější postavu, barbara Conana, a tedy na počátek cyklu Hyborianský věk. První povídkou se stal přepis nepublikovaného díla o Kullovi. Prvotní povídky se nesetkaly úplně s úspěchem, ale narozdíl od jiných sérií dříve, které Howard po neúspěchu opustil, rozhodl se tentokrát texty upravit. Barbar Conan měl v tomto okamžiku velmi blízko k zániku, ale nestalo se a upravenou první povídku a další už vydavatel přijal. Na konci roku 1932 tak v časopise Weird Tales vyšla úvodní z nich. V roce 1934 se dal do psaní dalšího svého románu (žádný předtím ale nedokončil), ze kterého se stala Hodina Draka, jediný Howardův román o Conanovi. Pak však přišel další zlom a většina tvorby se začala věnovat dalšímu, tehdy velmi populárnímu a lukrativnějšímu, žánru - westernům. K dalšímu obratu už však v životě tohoto plodného autora nedošlo, neboť po zprávě o blížící se smrti své matky spáchal sebevraždu.
R. E. Howard je rozporuplným autorem, nelze mu však jistě odepřít velký spisovatelský talent i velkou dávku rozhledu. Vždyť málokterý autor 20. století měl takový žánrový rozsah jako tento muž, který se panicky bál stáří i osamění. Ve svých dílech položil základ pro mnoho svých spisovatelských následovníků.
Běžná sekce: