V tomto článku najdete základní přehled toho, s čím a jak můžete barvit vaše wargamingové modely. Celá problematika bude popsána z praxe a tedy snad i prakticky přínosně pro vás začínající s barvením miniatur.
Naštěstí jsou pryč doby syntetických barev, kdy bylo nutné barvy ředit ředidlem. S nimi jste si jednoduše zasmradili byt a museli čekat den na to, až tyto barvy zaschly. V dnešní době jsou tyto barvy v modelářství pouhým přežitkem. Hojně se používají barvy akrylové, tedy vodou ředitelné a s vysokou krycí schopností - a co je hlavní, rychle schnoucí, takže člověk neztrácí čas.
Dobrá rada na začátek vašeho barvení: Než se člověk rozhodne malovat modely do wargamingu, měl by se zamyslet nad barevným schématem modelů a převládající barvou.
SPREJE
Velice efektivní pro nanesení základní barvy na model jsou spreje v bílé nebo černé barvě. Nanesení základní barvy má hlavní smysl v tom, že na ní lépe drží další vrstvy jiných barev a zvyšuje se jejich krytí. Používám spreje od The Army Painter a právě černý sprej je kultovní záležitost a neměl by chybět v žádné základní výbavě modeláře.
Na trhu nejsou jen dva základní spreje – bílý a černý - ale v nabídce je řada rozličných barev a odstínů vytvořených přímo pro jednotky a kapituly. Jako příklad uvedu Goblin Green (používá se jako pleťová barva u orků a goblinů), Fenrisian Grey (její použití je více specifické a hodí se jako základní barva oblíbené kapituly vesmírných mariňáků Hvězdných Vlků z Warhammeru 40.000) a podobně.
V případě barvení většího množství modelů jsou spreje velkým pomocníkem. Ušetříte čas nejen díky nanesení základní barvy, ale také během dalšího malování detailů, protože množství nanesené barvy je relativně rovnoměrné.
Výhody:
- Rychlé schnutí
- Snadná manipulace, ale bohužel použitelné za určitých podmínek.
- Stejnoměrně nanesená barva (záleží na šikovnosti)
Nevýhody:
- Vhodné pouze pro velký počet modelů se stejným základem - to neplatí pro základní barvy (černá, bílá), pro ně si modely najdete takřka vždy.
BARVY
Osobně používám barvy Citadel Colours. Jsou to vysoce kvalitní akrylové barvy. Nabídka odstínů je ještě větší než u sprejů a díky tomu, že jsou vodou ředitelné, není problém namíchat si svůj vlastní odstín.
Práce s nimi je velice jednoduchá a spíše pak záleží na technikách nanášení, než na samotné barvě. Jediný problém, který jsem zatím měl, je žlutá barva, ale s tou byl problém i u syntetických barev. Alespoň dle zkušeností. Problém je v tom, že velice špatně kryje a je tedy nutné nanášet více vrstev.
Při barvení si velice rychle osvojíte dvě základní techniky barvení.
- Technika suchého štětce (tzv. drybrush). Jedná se o nanášení barvy na model téměř suchým štětcem, kde na štětinách je minimální množství barvy a díky tomu dokážete udělat velice pěknou patinu (znečištění, opotřebení, škrábance apod.) či zvýraznit vystouplé hrany (kroužková zbroj,…).
- Technika mokrého štětce. Jak už sám název napovídá, je o poměrně velkém zředění barvy a jejím nanášení na model. Pigmenty v barvě se díky tomu lehko dostávají do spár a prolisů, čímž se vytváří efekt stínování.
Technik, co a jak malovat, je spousta a velkou kapitolou je samotné stínování modelů.
Výhody:
- Cenově dostupné
- Snadná manipulace a velké využití.
- Rychlé schnutí, ředění vodou, snadné míchání vlastních odstínů.
- V porovnání cena/výkon/čas není lepší volby.
Nevýhody:
- Problémy se žlutou barvou
- Problémy se občas objevují i u červené barvy.
- O jiných nevýhodách nevím.
WASH
Wash je speciální typ barvy, který se používá jako alternativa k rychlému stínování nebo tónování figurky. Již nabarvená světlejší plocha se natře washem, který svou konzistencí připomíná hodně rozředěnou barvu. Díky tomu se zalije do prohlubní, kde poté vyschne a vytvoří přirozené stínování.
Po washování následují další techniky stínování a určitě bych wash nepoužil jako ultimátní prostředek na vše, ale výsledný efekt je hodně zajímavý a otevírá nové možnosti při barvení.
Výhody:
- Cenově dostupné
- Snadná manipulace a velké využití.
- Rychlé schnutí, ředění vodou, snadné míchání vlastních odstínů.
Nevýhody:
- Zatím o žádných nevím.
QUICKSHADE
Další variantou, jak modely stínovat, je použit Quickshade. Prodává se ve třech odstínech. Světlé, střední a tmavé tóny. Jedná se o složky pigmentů obsažených v laku. Čím světlejší barva modelu je, tím světlejší odstín laku se použije.
Použití Quickshadu je dost specifické a nevratné! Než model do laku ponoříte, měli byste pečlivě zvážit, zda s modelem nechcete ještě něco dělat, protože po použití Quickshadu to půjde jen těžko. Pigmentová složka nateče do spár a prolisů a vytvoří přirozené stínování.
Po vynoření je potřeba jednat rychle a mít při ruce savý papír pro likvidaci velkých ložisek pigmentů, která vznikla na místech, kde je nechcete. Tato ložiska vznikají především v rozích a těsnějších mezerách. Někdy stačí tato ložiska rozfoukat, ale brzo dochází k vytvoření filmu a rozfoukávání není možné.
Sám jsem Quickshade použil jednou a to pouze jako finální proces.
Výhody:
- Jedna z variant jak stínovat a zároveň zakrýt barvířské nedodělky nebo přetahy.
- Ochrana modelů před otěrem a poškrábáním.
Nevýhody:
- Bohužel použitelné za určitých podmínek.
- Vhodné pouze pro velký počet modelů, balení je poměrně velké a finančně nevychází úplně levně.
- Po vynoření figurky je potřeba jednat rychle.
- Dlouhé schnutí.
- Povrch po vytvrzení je lesklý a je dobré model lehce přestříkat matným lakem.
- Velká vrstva naneseného laku.
LAKY
Přestože existuje lak lesklý, v praxi se používá pouze jeho matná varianta. Slouží jako ochrana barev na modelech před otěry a ohmatání během hraní.
Lak se nanáší v tenkých vrstvách a jeho ochranné vlastnosti nedosahují schopností Quickshadu.
Výhody:
- Snadná manipulace.
- Ochranné vlastnosti.
Nevýhody:
- Občas může docházet k vytváření bílého povlaku. Zabránit by tomu mělo lehké zahřátí nádoby s lakem pod tekoucí teplou vodou (nemám vyzkoušeno).
DALŠÍ TECHNIKY
Poslední dobou je i u nás čím dál více používanou technikou barvení takzvaný airbrush, kdy se barvy nanáší na model pomocí kompresoru jemnou stříkací pistolí. Počáteční náklady jsou však poměrně vysoké a použití techniky vyžaduje základní zručnost.
Běžná sekce: